Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie - ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. EDWARDA SZYLKI W OŻAROWIE - podsumowanie pracy w latach 2017 – 2022 

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. EDWARDA SZYLKI W OŻAROWIE - podsumowanie pracy w latach 2017 – 2022 

Zespół Szkół Ogólnokształcących im Edwarda Szylki w Ożarowie to obecnie w liczbach: 532 uczniów, 63 nauczycieli i 31 pracowników administracji i obsługi. Szkoła podstawowa i samorządowe liceum ogólnokształcące działające w ramach zespołu tworzą największą placówkę oświatową na terenie gminy Ożarów. W ciągu ostatnich 5 lat szkoła rozwija się i odnosi sukcesy w wypełnianiu swoich funkcji: dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Dyrektor Katarzyna Swacha, sprawująca stanowisko od 1.09.2017 roku, dba o wzorową organizację pracy szkoły, integrując nauczycieli wokół nadrzędnego celu, jakim jest dobro ucznia, jego wszechstronny rozwój oraz wspomaganie rodziców w procesie wychowawczym. 

Potwierdzeniem jakości kształcenia są dobre wyniki, jakie osiągają uczniowie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego na egzaminach zewnętrznych. Wyniki egzaminu ósmoklasisty plasują się na poziomie średnich wyników w województwie i kraju, a liceum ogólnokształcące jest w czołówce szkół średnich powiatu i województwa pod względem wyników egzaminu maturalnego. Liceum dwukrotnie (2020 i 2021) zdobyło tytuł „Brązowej tarczy” w prestiżowym rankingu „Perspektywy”. Uczniowie szkoły podstawowej osiągają sukcesy w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach. W bieżącym roku szkolnym na ich koncie znalazły się 2 tytuły laureata (z matematyki i fizyki) oraz 6 finalistów (z fizyki, historii, informatyki, biologii, chemii i języka angielskiego), w ubiegłym roku szkolnym –  3 finalistów (z matematyki, informatyki i historii), a w roku 2020 z historii.  

 

Uczniowie ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie odnoszą sukcesy w konkursach, przeglądach artystycznych i zawodach sportowych organizowanych przez różne podmioty. Wśród najważniejszych dokonań szkoły podstawowej należy wymienić: finalistów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę, laureatów Olimpiady Przedmiotowej z Geografii Olimpus, laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej, finalistów i wyróżnienia w konkursach Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze i Z Panem Scratchem za pan brat, laureatów i finalistów Diecezjalnych Konkursów Wiedzy Liturgicznej, laureatów i finalistów zawodów sportowych na szczeblu wojewódzkim (Mała Liga Piłki Ręcznej, Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży w Mini Piłce Nożnej, Turniej Piłkarski Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców). Do najważniejszych sukcesów uczniów liceum należą: tytuły finalistów Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego, tytuły laureatów Olimpiady Przedmiotowej z Geografii Olimpus, tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Solidarności i wojewódzkiego konkursu Gramy dla Niepodległej. W minionym roku szkolnym szkoła została laureatem ogólnopolskiego konkursu naukowego Być jak Ignacy zajmując II miejsce w Polsce wśród 3000 szkół biorących udział w konkursie. Inne przykłady z ostatniego roku to: wyróżnienie w regionalnym etapie konkursu Poznaj swoje prawa w pracy Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach, udział w wojewódzkim finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – Młodzież Zapobiega Pożarom, czy wyróżnienie w programie Szkoła Dialogu 

Szkoła oferuje szeroką gamę zajęć dodatkowych, dostosowanych do potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów. Wśród nich na uwagę zasługują zajęcia z języka angielskiego, przygotowujące do międzynarodowych egzaminów językowych Cambridge English Language Assessment. Od 2018 roku dzięki współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Cambridge English PL 214 City College w Radomiu szkoła oferuje dodatkowe, bezpłatne zajęcia językowe dla uczniów szkoły podstawowej i liceum. Przyznany w 2019 roku status ośrodka przygotowawczego "Cambridge Preparation Center” umożliwia rokrocznie uczniom szkoły podstawowej i liceum udział w egzaminach i zdobywanie prestiżowych certyfikatów językowych bez konieczności dojeżdżania do większych ośrodków miejskich. Dyrektor stwarza warunki do rozwoju aktywności uczniów we wszystkich obszarach, stale poszerzając ofertę edukacyjną i wychowawczą szkoły. Dzięki współpracy ze Społeczną Szkołą Muzyczną I stopnia i Klubem Karate w Sandomierzu, Pływalnią Neptun i Świętokrzyskim Związkiem Piłki Nożnej, uczniowie mogą korzystać z dodatkowej oferty zajęć pozalekcyjnych. Rozwijaniu pozostałych pasji służą działające na terenie placówki: Szkolne Koło Caritas, Drużyna Harcerska Szarych Szeregów i Drużyna Zuchowa, Uczniowski Klub Sportowy Neptun, PTTK Klub włóczykije, Liga Ochrony Przyrody, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i Parafialna Schola.  

Działania, które podejmuje zespół kierowniczy, są dokładnie zaplanowane odnośnie celowości i oczekiwanych efektów. Dyrektor Katarzyna Swacha chętnie podejmuje i promuje działania innowacyjne, mające na celu podniesienie jakości funkcjonowania szkoły. W maju 2018 roku placówka przystąpiła do programu Szkoła w Chmurze Microsoft oraz ogólnoświatowego programu Microsoft School, skupiającego szkoły zaangażowane w transformację cyfrową edukacji. Już w 2018 roku uczniowie i nauczyciele zostali przeszkoleni w obsłudze programu Office 365, dzięki czemu obie grupy były przygotowane na sprawne i skuteczne przejście na naukę zdalną kiedy nadeszła taka konieczność wraz z ogłoszeniem pandemii Covid-19. Na uwagę zasługuje sprawny obieg informacji w szkole, któremu służą: wirtualny pokój nauczycielski w Office 365, strona internetowa szkoły, elektroniczna Księga Protokołów, profil na Facebooku oraz grupy zadaniowe w komunikatorach społecznościowych.  

Szkoła posiada bogatą bazę dydaktyczną i lokalową. Dzięki dobrej współpracy w realizacji zadań finansowych i gospodarczych między dyrektorem a organem prowadzącym – Gminą Ożarów, uczniowie mają zapewnione odpowiednie warunki materialne do nauki i pracy. W latach 2017-2021 został zrealizowany kompleksowy remont I i II piętra budynku, zaplecza sportowego, segmentu klas 1-3, kuchni i stołówki szkolnej, gabinetu pielęgniarki i stomatologa. Odbył się również remont szkolnego placu zabaw i boiska wielofunkcyjnego. Zmodernizowano szkolną sieć internetową i zabezpieczenia w zakresie ochrony danych. W czerwcu bieżącego roku rozpoczął się remont parteru. Budynek jest systematycznie dostosowywany pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych, a sale lekcyjne są wyposażane w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. W ramach rządowego programu Aktywna Tablica szkoła rozbudowała swoje zaplecze TIK. Udało się pozyskać 30 laptopów z Ministerstwa Cyfryzacji oraz 50 tabletów z Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej do pracy zdalnej. Baza dydaktyczna szkoły została wzbogacona również dzięki zakupowi wyposażenia w ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz cyklicznym zakupom wyposażenia świetlic szkolnych i zaplecza sportowego. Stołówka szkolna została wyposażona w ramach rządowego programu Posiłek w szkole i w domu, a gabinet profilaktyki przedmedycznej ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa znacznie wzbogaciła swój księgozbiór biblioteka szkolna. 

Dyrekcja wspólnie z organem prowadzącym i innymi podmiotami wdraża projekty kształcące kompetencje miękkie, programy rządowe, sportowe i nowatorskie rozwiązania zapewniające warunki do realizacji zadań nowoczesnej szkoły. Wśród najważniejszych należy wymienić: projekty ze środków Unii Europejskiej (Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa, Kompetencje cyfrowe w Gminie Ożarów, Tu#programujemy, eTwenning), programy rządowe (Aktywna tablica, Posiłek w szkole i w domu, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Laboratorium przyszłości), programy sportowe (Świętokrzyski Program Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej – Dziecięca Piłka Ręczna, program zajęć sportowych dla UKS Neptun z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Aktywny powrót do szkoły, program zajęć sportowych - Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej) i programy profilaktyczne rekomendowane przez PARPA (Magiczne cukierki dla klas 1-3 SP, Kryształy, Archipelag Skarbów, Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej). W szkole realizowane są również programy profilaktyczne we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (Znajdź właściwe rozwiązanie, Znamię znam je, Ars, czyli jak dbać o miłość, Ku Dojrzałości, Nie pal przy mnie proszę, Podstępne WZW, Bieg po zdrowie, Trzymaj formę, Zachowaj Trzeźwy umysł). Inne projekty i programy edukacyjne realizowane w szkole, to: Ratujemy i Uczymy Ratować, Być jak Ignacy, Szybuj bezpiecznie w internetowej Chmurze, Klimatyczna klasa, Akademia bezpiecznego Puchatka, Śniadanie daje moc, Matematyka z klasą i Szkoła Dialogu.  

Dyrektor na bieżąco diagnozuje potrzeby szkoły i nauczycieli w zakresie doskonalenia zawodowego i zapewnia wsparcie w jego realizacji. Stwarza warunki do prawidłowego przebiegu stażu zawodowego oraz motywuje do zdobywania nowych kwalifikacji i doskonalenia warsztatu pracy w ramach studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych i doskonalących oraz uczestnictwa w szkoleniach i warsztatach. Dzięki podjętym przez nauczycieli studiom podyplomowym, szkoła zyskała specjalistów w dziedzinach m.in. edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych i spektrum autyzmu, osób z zespołem Aspergera, terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego. W ramach kursów kwalifikacyjnych poszczególni nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje m.in. z organizacji kształcenia specjalnego i pomocy pedagogiczno - psychologicznej, diagnozowania potrzeb rozwojowych uczniów, administrowania Office 365, pracy z dzieckiem cudzoziemskim, tworzenia w szkole pracowni edukacji ekologiczno-przyrodniczej, egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego, programowania w języku C++. Kadra pedagogiczna uczestniczyła w licznych szkoleniach: Microsoft Office 365 Education, Wirtualna rzeczywistość, Metodyka nauczania programowania w kl. 1-3, Cyberzagrożenia – jak dbać o bezpieczeństwo uczniów, Profilaktyka zintegrowana w ramach programu „Archipelag Skarbów”, szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, Myślenie algorytmami, Obsługa tablicy multimedialnej, Antynarkotykowa profilaktyka lokalna, Tworzenie testów i ćwiczeń interaktywnych za pomocą narzędzi ICT, Sztuka komunikacji w szkole, Nauczyciel w sieci, Samobójstwa - zachowania rezygnacyjne - samookaleczenia, Dół czy już depresja, Innowacja tuż za rogiem lub pod progiem, Porozumienie i współpraca – Jak budować konstruktywne relacje z rodzicami. Ponadto dyrektor szkoły motywuje nauczycieli do opracowania i realizacji programów i innowacji pedagogicznych oraz modyfikowania metod i form pracy adekwatnie do potrzeb i możliwości uczniów. W latach 2017 - 2022 w placówce zrealizowano 24 innowacje pedagogiczne. Nauczyciele dzielili się dobrymi praktykami publikując je na stronach internetowych kuratorium oświaty, stronie urzędu miejskiego i w lokalnej prasie (np. Dni Aktywności w edukacji wczesnoszkolnej). 

Dyrektor Katarzyna Swacha buduje pozytywny wizerunek szkoły w środowisku poprzez promowanie wartości edukacji w mediach oraz osobistą aktywność w środowisku. Czynnie współpracuje z placówkami oświatowymi i szkolno-wychowawczymi na terenie gminy Ożarów oraz ze szkołami ponadpodstawowymi z terenu powiatu opatowskiego w zakresie realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych. Przykłady to: organizacja egzaminów zewnętrznych, zawodów sportowych, konkursów i przeglądów gminnych oraz imprez, takich jak: Gminny Dzień Dziecka, Dzień Sportu i Integracji, Dni Ożarowa i inne. Szkoła współpracuje z Publicznym Przedszkolem w Ożarowie w ramach innowacji pedagogicznej – programu adaptacyjnego dla przyszłych pierwszoklasistów oraz promocji czytelnictwa. Nawiązana została również współpraca z uczelniami wyższymi: Politechniką Świętokrzyską, Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach oraz Politechniką Rzeszowską – Wydział Mechaniczno - Technologiczny. Uczniowie liceum uczestniczą w warsztatach, wyjazdach edukacyjnych i konkursach. Szkoła monitoruje losy absolwentów oraz umożliwia realizację praktyk studenckich. W ciągu ostatnich 5 lat 28 studentów różnych uczelni odbyło praktyki studenckie na terenie placówki.  

Funkcjonowanie szkoły w latach 2017 - 2022 to również czas ożywionej i owocnej współpracy z instytucjami lokalnymi. Wspólnie z Biblioteką Publiczną w Ożarowie szkoła realizuje dla uczniów akcje, programy czytelnicze i spotkania z podróżnikami. We współpracy z MGOK im. Aleksandra Patkowskiego odbywają się warsztaty plastyczne, aktorskie i wokalne, wystawy i przeglądy talentów. Wspólnie z Międzyzakładowym Klubem Sportowym „Alit” organizowane są zawody i imprezy sportowe o zasięgu lokalnym i wojewódzkim. Międzypokoleniowe akcje i przedstawienia artystyczne – to owoc współpracy z Dziennym Domem i Klubem Seniora w Ożarowie. Z Komendą Policji w Ożarowie szkoła współpracuje w realizacji akcji i warsztatów dla uczniów z zakresu bezpieczeństwa oraz organizacji egzaminu na Kartę Rowerową. Dzięki współpracy z KRUS w Ożarowie odbywają się konkursy, prelekcje i wyjazdy kolonijne dla dzieci. Wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej realizowane jest dożywianie uczniów i akcje pomocy rodzinom potrzebującym. Dzięki współpracy z Kuratorem Sądowym szkoła oferuje pomoc dla uczniów z rodzin niewydolnych wychowawczo. Placówka współdziała również z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w realizacji programów i projektów profilaktyki pierwszorzędowej i wyjazdów kolonijnych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Dzięki wyjazdom do Sądu Rejonowego w Opatowie uczniowie SP i LO zdobywają edukację w dziedzinie prawa. 

We współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Ożarowie szkoła realizuje zadania z zakresu pomocy pedagogiczno-psychologicznej uczniom, wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dla rodziców oraz nauczycieli. Szczególną troską Dyrektor otacza uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, stwarzając im warunki do harmonijnego rozwoju psychofizycznego i dostosowując proces dydaktyczno - wychowawczy do zaleceń zawartych w orzeczeniach i opiniach poradni. Wspomaga uczniów mających trudności w nauce organizując zajęcia: rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, terapii pedagogicznej, wyrównawcze, logopedyczne i w ramach doradztwa zawodowego. Zapewnia wsparcie w sytuacjach kryzysowych, wzmacniając u dzieci i młodzieży poczucie bezpieczeństwa. W czasie pandemii zorganizowała dodatkową opiekę i pomoc oraz wypożyczyła uczniom potrzebującym sprzęt do nauki zdalnej. Po powrocie do nauki stacjonarnej wspierała organizację zajęć integracyjnych i wycieczek. Kładzie nacisk na działania profilaktyczno - wychowawcze, w ramach których szkoła realizuje programy profilaktyczne rekomendowane przez PARPA, programy profilaktyczne we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, programy sportowe i prozdrowotne (Program dla szkół - owoce i mleko, Śniadanie daje moc), programy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa w sieci, bezpieczeństwa zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, czy egzamin dla uczniów na Kartę rowerową. W szkole funkcjonują: w pełni wyposażony gabinet profilaktyki przedmedycznej i gabinet stomatologiczny, świetlica szkolna w dwóch pomieszczeniach oraz stołówka szkolna. Infrastruktura ta oraz zatrudniona kadra pracownicza pozwala na realizację zadań opiekuńczych i prozdrowotnych szkoły na wysokim poziomie. 

Dyrektor Katarzyna Swacha skutecznie angażuje rodziców w działalność szkoły. Konsekwentnie buduje współpracę z rodzicami opartą na zasadach partnerstwa i dbałości o dobro dziecka. Przedstawiciele rodziców są coraz liczniej obecni na uroczystościach szkolnych, chętnie angażują się w organizację imprez klasowych i szkolnych. Opinie i wnioski Rady Rodziców są uwzględniane w celu poprawy jakości edukacji, pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Owocem współpracy z Radą Rodziców są imprezy artystyczne i plenerowe dla uczniów SP i LO, które na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń lokalnych: Międzypokoleniowy Konkurs Kolęd i Pastorałek, Dzień Dziecka, Dzień Sportu i Integracji, Studniówka, Bal Ósmoklasistów. Środki z Rady Rodziców są wykorzystywane w celu dofinansowania wycieczek szkolnych, doposażenia szkoły w pomoce dydaktyczne, zakupu nagród dla uczniów. Dla rodziców organizowane są wywiadówki pedagogizujące.  

W szkole aktywnie działa Samorząd Uczniowski, którego opinie i wnioski wpływają na kształt oferty zajęć pozalekcyjnych i oferty edukacyjnej liceum ogólnokształcącego. Dyrektor szkoły tworzy warunki i pomaga samorządom uczniowskim w realizacji imprez i akcji edukacyjnych, artystycznych, charytatywnych i promocyjnych na terenie szkoły i w środowisku (akcje charytatywne dla chorych dzieci, wspieranie schronisk dla zwierząt, szkolne wybory do SU, cykliczne spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, cykliczne spotkania z absolwentami liceum „Szylkowi Biznesmeni”, spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych, Dzień Patrona szkoły, obchody świąt narodowych z udziałem pocztu sztandarowego, akcje ekologiczne, Dni otwarte szkoły SP i LO, wyjazdy do kina teatru, wyjazdy szkoleniowe do Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, wyjazdy zawodoznawcze na Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Rzeszowską). 

Dyrektor Katarzyna Swacha jest dobrym ambasadorem szkoły w środowisku. Reprezentuje szkołę podczas uroczystości państwowych i wydarzeń kulturalnych i kładzie nacisk na kultywowanie tradycji szkolnych, regionalnych i patriotycznych. Wspiera rozwój dzieci i młodzieży w duchu wartości humanistycznych i chrześcijańskich. Cechuje się wysoką kulturą osobistą, zrozumieniem dla potrzeb uczniów i pracowników oraz empatią. Stawiając wysokie wymagania wobec podwładnych, sama stanowi dla nich przykład pracowitości i wysokich standardów pracy. Z dużym zaangażowaniem realizuje powierzone jej zadania dbając o wysoki poziom edukacji, wychowania i opieki dzieci i młodzieży z terenu gminy Ożarów. 1 września 2022 roku na mocy wygranego konkursu i powołania przez organ prowadzący rozpocznie swoją drugą kadencję Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie.  

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-06-30 11:23przez:
Opublikowano:2022-06-30 11:48przez: Edyta Kielin-Kowalska
Podmiot udostępniający: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
Odwiedziny:766

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.